Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plotką, bombą, prowokacją

05 marca 1999 | Świat | AN

SŁOWACJA

Za rządów Vladimira Mecziara służby specjalne próbowały skompromitować Czechy, Polskę i Węgry w oczach Zachodu

Plotką, bombą, prowokacją

ANDRZEJ NIEWIADOWSKI

z bratysławy

Było tak cicho, że słychać było nasze oddechy -- opowiadali posłowie koalicji o zamkniętym posiedzeniu parlamentu, na którym generał Vladimir Mitro, szef Słowackich Służb Bezpieczeństwa, przedstawił raport na temat ich działalności w latach 1995 -- 98. Kierował wtedy nimi Ivan Lexa, najbliższy współpracownik ówczesnego premiera Vladimira Mecziara. -- Spodziewaliśmy się sensacji, ale nie aż takich draństw -- mówili parlamentarzyści, gdy po pięciogodzinnej sesji opuszczali salę obrad.

"Neutron", "Omega", "Most"

Generał Mitro przedstawił raport 12 lutego. W dwa tygodnie później fragmenty dokumentu zostały, na żądanie premiera Mikulasza Dziurindy, udostępnione opinii publicznej. Spora część została jednak utajniona. Dotyczyło to operacji wywiadowczych podejmowanych za granicą, które miały opóźnić wejście Węgier, Czech i Polski do NATO i Unii Europejskiej. Operacja "Neutron" miała zaostrzyć antynatowskie nastroje w Czechach, agenci Słowackich Służb Bezpieczeństwa (SIS) mieli także infiltrować środowiska profaszystowskie (zwłaszcza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament