Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy do starosty, kiedy do wojewody

05 marca 1999 | Prawo | MG

ADMINISTRACJA PUBLICZNA

Wywłaszczenia oraz zwrot nieruchomości

Kiedy do starosty, kiedy do wojewody

M IROSłAW GDESZ

W przepisach o postępowaniu dotyczącym wywłaszczeń i zwrotów nieruchomości było takie mrowie z mian, że ustalenie właściwego organu do ich prowadzenia może wywołać spory kompetencyjne.

Kwestię wywłaszczeń oraz zwrotu nieruchomości reguluje ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741, dalej u. g. n. ). Decyzje w tych sprawach wydają organa administracji publicznej. Wobec tego na kształt tych instytucji, a zwłaszcza na procedurę wywłaszczania oraz zwrotu nieruchomości, istotny wpływ mają normy kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy z 18 grudnia 1998 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych.

Do 31 grudnia 1998 r. w sprawach wywłaszczeń oraz zwrotów organem I instancji był wojewoda, a organem odwoławczym -- prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (UMiRM) .

Od 1 stycznia 1999 r. na podstawie art. 137 pkt 37 ustawy z 17 sierpnia 1998 r. tzw. kompetencyjnej (Dz. U. nr 106, poz. 668) organem I instancji w sprawach wywłaszczeń i zwrotów nieruchomości jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Jako organ właściwy wydaje decyzje jednoosobowo. Może jednak upoważnić do ich wydawania: wicestarostę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament