Kiedy do starosty, kiedy do wojewody
ADMINISTRACJA PUBLICZNA
Wywłaszczenia oraz zwrot nieruchomości
Kiedy do starosty, kiedy do wojewody
M IROSłAW GDESZ
W przepisach o postępowaniu dotyczącym wywłaszczeń i zwrotów nieruchomości było takie mrowie z mian, że ustalenie właściwego organu do ich prowadzenia może wywołać spory kompetencyjne.
Kwestię wywłaszczeń oraz zwrotu nieruchomości reguluje ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741, dalej u. g. n. ). Decyzje w tych sprawach wydają organa administracji publicznej. Wobec tego na kształt tych instytucji, a zwłaszcza na procedurę wywłaszczania oraz zwrotu nieruchomości, istotny wpływ mają normy kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy z 18 grudnia 1998 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych.
Do 31 grudnia 1998 r. w sprawach wywłaszczeń oraz zwrotów organem I instancji był wojewoda, a organem odwoławczym -- prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (UMiRM) .
Od 1 stycznia 1999 r. na podstawie art. 137 pkt 37 ustawy z 17 sierpnia 1998 r. tzw. kompetencyjnej (Dz. U. nr 106, poz. 668) organem I instancji w sprawach wywłaszczeń i zwrotów nieruchomości jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Jako organ właściwy wydaje decyzje jednoosobowo. Może jednak upoważnić do ich wydawania: wicestarostę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta