Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypaczona farmakoterapia

05 marca 1999 | Nauka i Technika | ZW

ZDROWIE

Większość lekarzy nie jest świadoma, że wielu pacjentów nie zażywa przepisanych leków

Wypaczona farmakoterapia

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Coraz więcej chorych źle zażywa leki, co znacznie utrudnia leczenie lub doprowadza do licznych powikłań. Lekarze często nawet nie zdają sobie sprawy, że ich pacjenci nie reagują na zaordynowaną przez nich terapię, ponieważ nie stosują się do zaleceń. Najczęściej odmawiają współpracy ludzie cierpiący na zaburzenia psychiczne. Najbardziej nadużywane są antybiotyki, stosowane zarówno na zakażenie bakteryjne, jak i wirusowe, np. przeziębienia, na które nie działają.

Badania w Wielkiej Brytanii ujawniły, iż większość lekarzy nie jest świadoma, że wielu pacjentów nie zażywa przepisanych leków. Dlaczego? Głównym powodem jest przesąd, że wszystkie leki szkodzą i lepiej ich nie stosować zbyt często lub w zbyt dużych dawkach. Inni chorzy, najczęściej ludzie w starszym wieku, będący na emeryturze, oszczędzają na lekach: wydaje się im, że gdy będą stosować mniejsze ich porcje lub nieco rzadziej niż przepisał medyk, efekty będą te same, na czym przy okazji zyska zasobność kieszeni.

Na własną zgubę

Przykładem jest viagra. -- Wysoki koszt tego środka na impotencję (średnio 10 dolarów za jedną tabletkę) sprawił, że wielu mężczyzn...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament