Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczta w powietrzu

05 marca 1999 | Moje Pieniądze | DW

SZTUKA WYDAWANIA PIENIĘDZY

Uczta w powietrzu

Przez wiele lat długie podróże skazywały Polaków na usługi radzieckiego Aerofłotu. Do dziś odbiera mi apetyt wspomnienie podawanej tam "aeropticzki", gorącego dania w postaci suchego, zimnego kurczaka niezmiennie surowego pod pachami.

DANUTA WALEWSKA

Podczas krótkich podróży samolotem właściwie nie ma znaczenia, co dostaniemy do jedzenia, bo bez posiłku dwie-trzy godziny można wytrzymać. To, jaką linią polecimy i jak nas nakarmią, czyli jak nam zorganizują czas, ma znaczenie podczas rejsów długich, na trasach międzykontynentalnych. Wówczas trzeba zastanowić się, czy nie warto polecieć z przesiadką, ale wygodniej. Zwłaszcza że komfort podróży ma ogromny wpływ na to, w jakiej formie będziemy po przylocie. Czasami okazuje się, że dopłata do klasy biznes nie jest ogromnym wydatkiem, albo że możemy wykorzystać nagromadzone punkty.

Przez wiele lat długie podróże skazywały Polaków na usługi radzieckiego Aerofłotu. Do dzisiaj odbiera mi apetyt wspomnienie podawanej tam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament