Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy

05 marca 1999 | Publicystyka, Opinie | GB

Listy

Skarga na czynności komornika

W wieloletniej praktyce prawniczej wielu rzeczy doświadczyłem i już niczemu się nie dziwię, ale ostatnio wielce zbulwersowany tym, co wyczyniają niektóre krakowskie sądy, postanowiłem przypomnieć o znaczeniu instytucji prawnej w postępowaniu egzekucyjnym, jaką jest skarga na czynności komornika (art. 767 kpc) . Niedawno złożyłem taką skargę na jednego z komorników -- do sądu nadzorującego jego pracę -- który, działając ewidentnie sprzecznie ze stanem danej sprawy i z porządkiem prawnym, dokonał, mimo telefonicznych protestów, zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika, w znacznej kwocie, policzył duże koszty egzekucyjne, gdy tenże dłużnik z własnej inicjatywy uprzednio zaspokoił roszczenia wierzyciela, o czym komornik doskonale wiedział, bo był przez dłużnika o tym poinformowany. Widział nawet przelewy bankowe, potwierdzone przez bank na rzecz wierzyciela.

Skarga była z góry opłacona opłatą stałą, zawierała wywód prawny, opisywała stan prawny i była zaopatrzona w 12 załączników (wspomniane przelewy bankowe) . Co ze skargą zrobił sąd? -- przekazał ją do rozpoznania komornikowi, na którego się skarżyłem!

O sposobie załatwienia skargi dłużnik został powiadomiony lakonicznym pisemkiem sądu, podpisanym przez sekretarza sądowego działającego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament