Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawki proeksportowe i upraszczające postępowanie

05 marca 1999 | Prawo | ŻS

SEJM UCHWALIŁ

Kodeks celny

Poprawki proeksportowe i upraszczające postępowanie

ŻANETA SEMPRICH

Minister finansów musi wydać około 30 rozporządzeń do kodeksu celnego -- uchwalili w środę posłowie, nowelizując ten akt. Wprowadzili też zmiany upraszczające procedury i liberalizujące niektóre obowiązki eksporterów.

Podstawową przyczyną obecnej nowelizacji kodeksu celnego są wymagania stawiane powszechnie obowiązującym źródłom prawa przez konstytucję. Kodeks zawiera liczne delegacje do wydania aktów wykonawczych zbyt niskiej rangi i przez niewłaściwy organ. Druga przyczyna zmian wynika z konieczności dostosowania naszych przepisów do prawa europejskiego. Trzecia wiąże się z potrzebą zdjęcia -- jak określono w dyskusji -- kagańca z naszych eksporterów.

W trakcie tej nowelizacji wprowadzono do kodeksu 40 zmian uznanych za najpilniejsze. Rząd ma przedstawić w najbliższym czasie dalej idące propozycje nowelizacji tego aktu.

Minister, nie prezes

Uprawnienia prezesa GUC do wydawania a któw wykonawczych nowela przekazała (najczęściej) ministrowi finansów. To on będzie więc władny wydać rozporządzenie np. w sprawie rodzajów dokumentów mających znaczenie dla kontroli celnej oraz ustalić, kto jest zobowiązany do ich przechowywania. On także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament