Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postanowienie uzasadnione z urzędu

05 marca 1999 | Prawo | IL

Gdy kończy się postępowanie

Postanowienie uzasadnione z urzędu

W postępowaniu toczącym się wskutek zażalenia sąd drugiej instancji uzasadnia z urzędu postanowienia kończące je. Takie wyjaśnienie zawiera uchwała z 24 listopada 1998 r. składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 44/ 98) , rozstrzygająca zagadnienie prawne przedstawione przez pierwszego prezesa tego Sądu, mianowicie czy sąd drugiej instancji uzasadnia z urzędu postanowienia nie kończące postępowania wsprawie.

Wątpliwości powstały po nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego dokonanej 1 marca 1996 r. (Dz. U. nr 43, poz. 189) , kiedy to dawny art. 392 § 1 k. p. c. , stanowiący, że "sąd rewizyjny uzasadnia wszelkie orzeczenia kończące postępowanie w sprawie", zastąpił art. 387 § 1 k. p. c. , który głosi, że "sąd drugiej instancji uzasadnia z urzędu wyrok oraz postanowienie kończące postępowanie w sprawie". Ta zmiana stała się źródłem wątpliwości i rozbieżności w praktyce sądowej. Pogłębiła je uchwała SN z 9 kwietnia 1997 r. (III CZP 10/ 97) , w której SN stwierdził, że wydane na posiedzeniu niejawnym postanowienie sądu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament