Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór mniejszego zła

05 marca 1999 | Prawo | EC

Martwych przepisów nie ożywią żadne interpretacje

Wybór mniejszego zła

ELżBIETA CHOJNA-DUCH

Ustawa o finansach publicznych jest obciążona wieloma różnorodnymi wadami legislacyjnymi. Oceniając jej projekt ("Niemal każdy przepis budzi wątpliwość, "Rz" z 28 maja 1998 r. ), podkreślałam, że zamęt pojęciowy, brak słowniczka trudnych, ekonomicznych, rozumianych niejednolicie pojęć, wywoła liczne wątpliwości interpretacyjne, wręcz uniemożliwi jej stosowanie. I tak się właśnie dzieje.

Pierwsze trudności dotyczą w szczególności dwóch regulacji mających zwiększyć dyscyplinę wykorzystywania tzw. środków publicznych (w konstytucji nazywanych "środkami finansowymi na cele publiczne") . Są to art. 19 ust. 10 oraz art. 118 ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa) .

Art. 19 ogranicza dotacje budżetowe dla zakładów budżetowych do wysokości 50 proc. ich dochodów własnych. Rzecz w tym jednak, że zakłady te nie posiadają żadnych dochodów własnych, tylko przychody i wydatki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament