Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składkowy zawrót głowy

05 marca 1999 | Moje Pieniądze | AF

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Składkowy zawrót głowy

* W 1999 roku skończę 30 lat, mam więc obowiązek przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego. W grudniu 1998 roku minęły cztery lata, od kiedy rozpoczęłam pracę. Czy to prawda, że nie będę miała wyliczonego kapitału początkowego?

Nie jest to prawda. Kapitał początkowy będzie wyliczony na podstawie pani dotychczasowego stażu ubezpieczeniowego. Tak stanowi ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

* Czy właściciele spółki cywilnej płacą składki za siebie i za pracowników piętnastego dnia miesiąca, czy też dwunastego dnia miesiąca za siebie, a za pracowników i osoby współpracujące -- piętnastego?

Właściciele firmy płacą składki za siebie i za pracowników do 15. dnia każdego miesiąca. Mówi o tym artykuł 47. 1. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast do 12. dnia następnego miesiąca składki odprowadzają osoby fizyczne płacące wyłącznie za siebie.

* Według informacji ZUS, jeśli popełniło się choćby jeden błąd przy naliczaniu składek lub podało się jakąś inną błędną informację zawartą w drukach RCA lub RSA, należy dokonać korekty i przekazać do ZUS nie tylko skorygowaną stronę, ale jeszcze raz cały komplet dokumentów dotyczących danego miesiąca. W moim zakładzie oznacza to ponowne wydrukowanie około 1000...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1638

Spis treści
Zamów abonament