Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacja porawdziwie wolna

19 października 2000 | Millenium | SW

Atmosfera pazerności i postępującej komercjalizacji, związana z tzw. prawami własności intelektualnej, pojawiła się w momencie, gdy Internet zaoferował rewolucję w swobodnej ekspresji myśli i obiegu idei

Informacja porawdziwie wolna

Susan Whitfield

Nowe technologie zawsze dzieliły społeczności: Internet nie jest wyjątkiem. Począwszy od połowy lat 90., kiedy to Internet wkroczył do większości naukowych instytucji i stał się naprawdę powszechnie dostępny, wielu naukowców natychmiast zaczęło budować własne stronice WWW, publikować elektroniczne materiały i poszukiwać funduszy na elektroniczne projekty badawcze.

Inni, dla odmiany, odmówili jakichkolwiek kontaktów z elektronicznym światem, utyskując głosami pełnymi grozy i żałoby na niestabilność numerycznych danych i wielu innych niepokonywalnych problemów. Narzekania te zawsze kończyły się łzą w oku naukowca-nieboraka, który próbował - na próżno - odnaleźć w sieci owoce swych młodzieńczych badań.

Casus Pascala

Czy nie ma tu paraleli z kontestującymi reakcjami kapitalistów właścicieli fabryk i robotników luddystów wobec wynalazku automatycznego krosna w latach wczesnoprzemysłowej rewolucji technicznej? Oczywiście, nie jest to kwestia zwyczajnej ekonomii, aczkolwiek dzisiaj naukowcy często wypowiadają się na temat szans i zagrożeń, jakie Internet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2143

Spis treści
Zamów abonament