Informacja porawdziwie wolna
Informacja porawdziwie wolna
Susan Whitfield
Nowe technologie zawsze dzieliły społeczności: Internet nie jest wyjątkiem. Począwszy od połowy lat 90., kiedy to Internet wkroczył do większości naukowych instytucji i stał się naprawdę powszechnie dostępny, wielu naukowców natychmiast zaczęło budować własne stronice WWW, publikować elektroniczne materiały i poszukiwać funduszy na elektroniczne projekty badawcze.
Inni, dla odmiany, odmówili jakichkolwiek kontaktów z elektronicznym światem, utyskując głosami pełnymi grozy i żałoby na niestabilność numerycznych danych i wielu innych niepokonywalnych problemów. Narzekania te zawsze kończyły się łzą w oku naukowca-nieboraka, który próbował - na próżno - odnaleźć w sieci owoce swych młodzieńczych badań.
Casus Pascala
Czy nie ma tu paraleli z kontestującymi reakcjami kapitalistów właścicieli fabryk i robotników luddystów wobec wynalazku automatycznego krosna w latach wczesnoprzemysłowej rewolucji technicznej? Oczywiście, nie jest to kwestia zwyczajnej ekonomii, aczkolwiek dzisiaj naukowcy często wypowiadają się na temat szans i zagrożeń, jakie Internet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta