Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec samochodowego boomu

19 października 2000 | Ekonomia | a.mac
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

MOTORYZACJA

We wrześniu sprzedano tylko 32 tys. aut osobowych; tegoroczna sprzedaż zmalała o 19 procent

 • KOMENTARZ: Samochody i gospodarka

  Koniec samochodowego boomu

  Wrzesień był w salonach samochodowych najgorszym miesiącem w tym roku. Sprzedano niespełna 32 tys. nowych aut osobowych, choć w poprzednich ośmiu miesiącach nabywców znajdowało średnio 44,6 tys. sztuk. Przez całe dziewięć miesięcy do klientów w Polsce trafiło natomiast prawie 389 tys. nowych samochodów.

  Z danych firmy Samar, która monitoruje rynek samochodowy, wynika, że w porównaniu z dziewięcioma miesiącami ubiegłego roku spadek sprzedaży wynosi już 18,7 proc. W Europie tylko Duńczycy okazali się bardziej wstrzemięźliwi w zakupach i nabyli o 20,7 proc. mniej samochodów niż w analogicznym okresie 1999 roku.

  Zarobek na akcyzie, strata na VAT

  W ocenie Wojciecha Drzewieckiego, szefa firmy Samar, sytuacja rynkowa jest bardzo zła i nic nie wskazuje na to, żeby do końca roku sprzedaż samochodów mogła wzrosnąć. Skutki tej sytuacji odczuje również budżet: w grudniu może się okazać, że wzrost wpływów z tegorocznej zwiększonej akcyzy od samochodów będzie równy spadkowi wpływów z podatku VAT od ich sprzedaży. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że po ośmiu miesiącach tego

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2143

Spis treści
Zamów abonament