Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Internet obywatelski

19 października 2000 | Rzecz w sieci | AH
źródło: Nieznane

KOMENTARZ

Internet obywatelski

Andrzej Horodeński

Wszelkie rozważania na temat wpływu Internetu na kształt relacji społeczeństwo - władza oscylują wokół dwóch skrajnych poglądów. Optymiści podkreślają przydatność Internetu w roli powszechnie dostępnego narzędzia społecznej komunikacji, upatrując w sieci ważny czynnik demokratyzacji życia społecznego. Pesymiści na odwrót - przestrzegają przed Internetem jako źródłem zagrożenia dla wolności obywatelskich, głównie z uwagi na większe niż kiedykolwiek możliwości inwigilowania obywateli, z kontrolą korespondencji i operacji finansowych na czele.

Obie strony tego sporu mają rację i nie ma w tym żadnego paradoksu. Internet, jak każde inne urządzenie techniczne, nie jest bowiem sam w sobie nośnikiem wartości, lecz jego społeczny wymiar zależy wyłącznie od sposobów jego wykorzystania. Sieć można uważać za rodzaj wzmacniacza, który z równą skutecznością może wspomóc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2143

Spis treści
Zamów abonament