Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekologiczna bomba na ukraińskiej granicy

19 października 2000 | Publicystyka, Opinie | JM
źródło: Nieznane

ZAGROŻENIA

W latach 70. i 80. nikt o tym głośno nie mówił

Ekologiczna bomba na ukraińskiej granicy

Niedaleko Lubaczowa, tuż za polską granicą, po ukraińskiej stronie znajduje się dawne pole siarkowe Niemirów i obszar górniczy Jaworów. - To tykająca bomba ekologiczna. Przez wiele lat temat tabu - mówią mieszkańcy, znanych jeszcze przed wojną, polskich uzdrowisk znajdujących się w pobliżu siarkowych terenów. W polskim kurorcie Szkło, znanym od dziewiętnastego wieku, czuć zapach siarki. Foldery reklamowe zachęcają turystów, by przejeżdżali tu na leczenie. Mieszkańcy jednak wiedzą swoje.

W kombinacie siarkowym w okolicach Jaworowa pracowało dziesięć tysięcy ludzi. Przed laty był to największy kombinat siarkowy w Związku Radzieckim. Stąd pochodziło blisko siedemdziesiąt procent siarki wydobywanej w całym ZSRR. Polskie władze już w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wiedziały o zagrożeniu ekologicznym przygranicznych terenów, ale z uwagi na "wzajemną przyjaźń", nikt o tym głośno nie mówił. Do Moskwy i Kijowa wysyłano wprawdzie noty dyplomatyczne,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2143

Spis treści
Zamów abonament