Stanisław Wróblewski
Stanisław Wróblewski
Profesor Stanisław Wróblewski (1868-1938)
"Nie wiadomo, co we Wróblewskim podziwiać należało więcej: czy jego wiedzę olbrzymią i rozległe wykształcenie, zwłaszcza humanistyczne, czy iście benedyktyńską pilność, dokładność i sumienność, czy głębię i logikę myśli, czy nadzwyczajną ścisłość i artyzm w ich przedstawieniu, czy wreszcie szlachetność i dobroć - te przymioty niezbędne dla każdego prawnika dobrego" - pisał o Stanisławie Wróblewskim Fryderyk Zoll (mł.). Kutrzeba dodawał: "Stanisław Wróblewski był wielkim prawnikiem, jednym z największych, jakiego w ogóle miała Polska".
Urodził się 5 maja 1868 r. w podkrakowskim Tenczynku. Był synem Wincentego, oficera partii powstańczej powstania styczniowego, oraz Walerii z Bossowskich. Miał dwóch braci: Wincentego (w przyszłości lekarza, autora wielu prac z dziedziny bakteriologii) i Władysława (przyszłego znanego prawnika i dyplomatę, docenta nauki administracji i prawa administracyjnego UJ, w 1918 r. ministra spraw zagranicznych, posła RP w Londynie i Waszyngtonie, długoletniego prezesa Banku Polskiego). W 1885 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod wpływem wybitnego romanisty Fryderyka Zolla (st.) wkraczał coraz głębiej w dziedzinę prawa rzymskiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta