Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stanisław Wróblewski

19 października 2000 | Prawo | KP
źródło: Nieznane

LEKSYKON PRAWNIKÓW POLSKICH

Stanisław Wróblewski

Profesor Stanisław Wróblewski (1868-1938)

"Nie wiadomo, co we Wróblewskim podziwiać należało więcej: czy jego wiedzę olbrzymią i rozległe wykształcenie, zwłaszcza humanistyczne, czy iście benedyktyńską pilność, dokładność i sumienność, czy głębię i logikę myśli, czy nadzwyczajną ścisłość i artyzm w ich przedstawieniu, czy wreszcie szlachetność i dobroć - te przymioty niezbędne dla każdego prawnika dobrego" - pisał o Stanisławie Wróblewskim Fryderyk Zoll (mł.). Kutrzeba dodawał: "Stanisław Wróblewski był wielkim prawnikiem, jednym z największych, jakiego w ogóle miała Polska".

Urodził się 5 maja 1868 r. w podkrakowskim Tenczynku. Był synem Wincentego, oficera partii powstańczej powstania styczniowego, oraz Walerii z Bossowskich. Miał dwóch braci: Wincentego (w przyszłości lekarza, autora wielu prac z dziedziny bakteriologii) i Władysława (przyszłego znanego prawnika i dyplomatę, docenta nauki administracji i prawa administracyjnego UJ, w 1918 r. ministra spraw zagranicznych, posła RP w Londynie i Waszyngtonie, długoletniego prezesa Banku Polskiego). W 1885 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod wpływem wybitnego romanisty Fryderyka Zolla (st.) wkraczał coraz głębiej w dziedzinę prawa rzymskiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2143

Spis treści
Zamów abonament