Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Flagowy okręt rewolucji informatycznej

19 października 2000 | Prawo | RR
źródło: Nieznane

SPRAWA MICROSOFTU

Koncentracja kapitału a prawo antymonopolowe

Flagowy okręt rewolucji informatycznej

RYS. JACEK FRANKOWSKI

RADOSŁAW R. ZDZIEBORSKI TOMASZ BAGDZIŃSKI

Jesteśmy świadkami epokowego zjawiska: zderzenia dynamiki Microsoftu z porządkiem prawnym końca XIX w. Pojedynek ten jest ważny dla całego świata, który wkracza w erę informatyczną.

Koniec XIX i cały XX wiek to ciągły proces koncentracji kapitału. Miał swój początek w Stanach Zjednoczonych, gdzie też po raz pierwszy podjęto działania mające przeciwdziałać jego negatywnym skutkom: ograniczeniu konkurencji i lekceważeniu praw konsumentów. W USA uchwalono pierwszą antymonopolową regulację - ustawę Shermana z 1890 r. (Sherman Act). Stany Zjednoczone jako pierwsze weszły także w erę rewolucji informatycznej, a jej okrętem flagowym jest Microsoft Inc. - jeden z największych koncernów świata.

Sherman Act

Amerykańskie prawo antymonopolowe ma charakter wybitnie sędziowski (judge-made law). Dzięki temu wiekowy Sherman Act był i ciągle jest adaptowany do zmieniających się warunków gospodarczych.

Art. 1 Sherman Act stanowi, że wszelkie umowy, porozumienia czy praktyki skutkujące ograniczeniem konkurencji (in restraint of trade) są sprzeczne z prawem i stanowią przestępstwo. Amerykańska judykatura szybko zdała sobie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2143

Spis treści
Zamów abonament