Flagowy okręt rewolucji informatycznej
Koncentracja kapitału a prawo antymonopolowe
Flagowy okręt rewolucji informatycznej
RYS. JACEK FRANKOWSKI
RADOSŁAW R. ZDZIEBORSKI TOMASZ BAGDZIŃSKI
Jesteśmy świadkami epokowego zjawiska: zderzenia dynamiki Microsoftu z porządkiem prawnym końca XIX w. Pojedynek ten jest ważny dla całego świata, który wkracza w erę informatyczną.
Koniec XIX i cały XX wiek to ciągły proces koncentracji kapitału. Miał swój początek w Stanach Zjednoczonych, gdzie też po raz pierwszy podjęto działania mające przeciwdziałać jego negatywnym skutkom: ograniczeniu konkurencji i lekceważeniu praw konsumentów. W USA uchwalono pierwszą antymonopolową regulację - ustawę Shermana z 1890 r. (Sherman Act). Stany Zjednoczone jako pierwsze weszły także w erę rewolucji informatycznej, a jej okrętem flagowym jest Microsoft Inc. - jeden z największych koncernów świata.
Sherman Act
Amerykańskie prawo antymonopolowe ma charakter wybitnie sędziowski (judge-made law). Dzięki temu wiekowy Sherman Act był i ciągle jest adaptowany do zmieniających się warunków gospodarczych.
Art. 1 Sherman Act stanowi, że wszelkie umowy, porozumienia czy praktyki skutkujące ograniczeniem konkurencji (in restraint of trade) są sprzeczne z prawem i stanowią przestępstwo. Amerykańska judykatura szybko zdała sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta