Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W tym wyjątku jest zasada

19 października 2000 | Prawo | AW

DYSKUSJA

Kompetencje i zakres działania organów spółki

W tym wyjątku jest zasada

ANDRZEJ W. WIŚNIEWSKI

Nie można rozmontowywać zasad reprezentacji spółki tylko dlatego, że czasem byłoby wygodniej, gdyby rada mogła ją reprezentować.

W "Rzeczpospolitej" z 12 października ukazał się artykuł polemiczny Wiktora Cajsela w sprawie kompetencji rady nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rozwiązania umowy o pracę z byłym członkiem zarządu. Hasło wybrane dla artykułu: "Wcale nie takie jasne", jest niestety prawdziwe tylko subiektywnie. Tok rozumowania autora, który ma uzasadniać rozszerzające traktowanie określonych w kodeksie handlowym przesłanek reprezentacji spółki z o.o. przez radę nadzorczą, wypacza zasady ustalania kompetencji i zakresu działania organów spółki. Uznałem więc za konieczne zabrać w tej sprawie głos.

Kwestie zasadnicze

Przed polemiką z argumentami autora trzeba wyjaśnić kwestię o zasadniczym znaczeniu. Spółka z o.o., jak zresztą w ogóle spółki handlowe, ma umożliwiać wspólnikom prowadzenie wspólnej działalności, wobec tego ma na względzie przede wszystkim ochronę ich interesów. Jednak taka wspólna działalność pociąga za sobą istotne zagrożenia dla otoczenia i dlatego k.h. przewiduje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2143

Spis treści
Zamów abonament