Dwa dzienniki Anne Frank
Dwa dzienniki Anne Frank
Na okładce najnowszego polskiego wydania "Dziennika" Anne Frank wydawca zamieścił informację, że jest to "pierwsze pełne wydanie". Tymczasem pełnego wydania dziennika Anne Frank - przynajmniej jako jednolitej w swym charakterze książki - być nie może. Dlaczego? Dlatego że Anne pisała nie jeden, ale dwa dzienniki. Fakt ten dla zrozumienia tekstu, z którym obcujemy, ma znaczenie zasadnicze.
4 sierpnia 1944 roku Anne, wraz z rodzicami, siostrą i czterema innymi osobami, została zadenuncjowana i aresztowana (niedawno w Wielkiej Brytanii ukazała się książka Carol Ann Lee, która ujawnia nazwisko Tonny'ego Ahlersa jako tego, który wydał rodzinę Franków). Przez obóz przejściowy w Westerbork, a potem Oświęcim, trafiła do obozu w Bergen-Belsen, gdzie zmarła na początku marca 1945 roku. Miała wtedy niespełna szesnaście lat, z czego cztery przeżyła we Frankfurcie (urodziła się w 1929 roku), a jedenaście w Amsterdamie. Jednak ani decyzja o przeprowadzce do Holandii po dojściu Hitlera do władzy, ani decyzja o życiu w kryjówce - w oficynie domu przy Prinsengracht 263, gdzie mieściła się firma ojca Anne, a dziś mieści się muzeum - nie uchroniły tej zamożnej żydowskiej rodziny przed zagładą. Wśród papierów i książek, jakimi zasłana była podłoga oficyny po aresztowaniu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta