Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwaga, mokry!

01 marca 2003 | Słowo o Stalinie | JM IR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Muzeum Socrealizmu w Kozłówce

Uwaga, mokry!

Rozmowa z Czesławem Bieleckim, przewodniczącym rady Fundacji SocLand, która buduje w Polsce muzeum komunizmu: Absurd do muzeum

Galeria Sztuki Socrealizmu jest bardziej popularna niż sam pałac w Kozłówce. Powstała w 1994 roku w dawnej powozowni pałacowej. W ubiegłym roku odwiedziły ją 43 tysiące turystów. Dla porównania - frekwencja w stołecznym Centrum Sztuki Współczesnej wyniosła 190 tysięcy. Najczęściej przyjeżdża tu młodzież.

To jedyne tego typu muzeum w Europie. Eksponowanych jest 300 dzieł spośród ok. 1600 zgromadzonych. W kolekcji jest około 600 obrazów, 400 rzeźb, 300 rysunków i grafik oraz 100 plakatów. Turyści przyjeżdżają najczęściej w weekendy. Frekwencję "robią" zorganizowane wycieczki szkolne, wyłącznie młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Młodzi z calej Polski uczą się tu historii na tzw. lekcjach muzealnych. Pokaźną grupę zwiedzających stanowią obcokrajowcy.

Młodzież dowiaduje się, że realizm socjalistyczny (socrealizm) to doktryna artystyczna, którą w 1949 roku Stalin narzucił polskim artystom. Czy po obejrzeniu zbiorów uczniowie wierzą w to, że polskim artystom faktycznie "narzucono" socrealizm? Można odnieść wrażenie, że wiele dzieł stworzono z pełnym przekonaniem. Wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2862

Spis treści
Zamów abonament