POW w NKWD i ciąg dalszy
POW w NKWD i ciąg dalszy
Nikita Pietrow
10 września 1935 ludowy komisarz spraw wewnętrznych (narkom WD) Ukrainy, Wsiewołod Balicki, skierował do CK WKP(b) notatkę o wykryciu organizacji POW (Polska Organizacja Wojskowa założona podczas I wojny światowej w konspiracji; władze sowieckie sądziły, że po wojnie prowadziła działalność wywiadowczą i dywersyjną przeciw nim - przyp. "Rz"). W marcu 1936 sekretarz CK KP(b) Ukrainy Paweł Postyszew poinformował, że agenta POW wykryto w samym CK Ukrainy. Aresztowania związane z tą sprawą trwały, rosła liczba osób włączanych w stopniowo montowany przez NKWD "spisek". Wymuszone zeznania obciążały coraz szersze kręgi ludzi.
22 października 1936 w Moskwie aresztowany został pracownik 5. Wydziału (Specjalnego) GUGB, Polak Mieczysław Mazepus, na początku listopada - Ilinicz, działający w Polsce sowiecki szpieg, który złożył obszerne zeznania. Przedstawił w nich, kierowaną przez Ignacego Sosnowskiego, siatkę peowiacką w strukturach NKWD.
Sprawa POW w organach bezpieczeństwa nabierała rozpędu. (...)
Znakomita okazja do krwawej rozprawy
Ku zadowoleniu Jeżowa, na początku 1937 roku w zeznaniach aresztowanych w związku z POW zaczęły pojawiać się nazwiska Polaków - byłych, a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta