Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alfabet stalinizmu

01 marca 2003 | Słowo o Stalinie | KM
źródło: Nieznane

Alfabet stalinizmu

"Budowa szybkościowca", obraz Heleny Krajewskiej

BAJKA - gatunek literatury dydaktycznej, w Związku Radzieckim niebezpieczny. Przekonali się o tym Nikołaj Erdman i Władimir Mass - scenarzyści najpopularniejszej komedii radzieckiej "Świat się śmieje" - aresztowani jesienią 1933 r. Narazili się Stalinowi na jednej z kremlowskich wieczorynek, gdzie nieco podpity aktor Wasilij Kaczałow recytował ich bajki, uznane później w śledztwie za kontrrewolucyjne. Jedna z nich brzmiała następująco: "Razu jednego czerezwyczajka / Capnęła Ezopa za jajka! / Morał bajki tej niezwykle jasny: / Wystarczy już nam tych baśni". Rzeczywiście, wystarczyło. Kilka dni później aresztowano w Moskwie następnych bajkopisarzy: Michaiła Wolpina i Emanuela Germana. A jedną z najsłynniejszych rosyjskich bajek - Aleksandra Puszkina "Bajkę o carze Sałtanie" - nasi kapryśni sąsiedzi opublikowali po wojnie bez jednego zdania: "Za morzem żyje się nieźle".

CHORĄŻY POKOJU - jedno z najczęściej używanych określeń Józefa Stalina. Robert Kupiecki w "Natchnieniu milionów" zawarł listę 336 tytułów, którymi na przełomie lat 40. i 50. obdarzano w Polsce osobę sowieckiego przywódcy. Inne znane przydomki Generalissimusa to: Wódz i Nauczyciel, Gospodarz i w zależności od potrzeb: Genialny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2862

Spis treści
Zamów abonament