Wojna Busha
Wojna Busha
(C) AP
BOB WOODWARD
George W. Bush ma wizję zaprowadzenia na świecie nowego porządku za pomocą akcji prewencyjnej. - Nie postępuję według podręcznika, kieruję się intuicją - podkreśla. Ten instynkt jest niemal jego drugą religią.
Kiedy przed wyborami prezydenckimi w 2000 roku Condoleezza Rice zgodziła się zostać doradcą George'a W. Busha do spraw polityki zagranicznej, poruszyła kwestię Iraku w rozmowie z przyszłym prezydentem. Bush oświadczył wówczas, że nie zgadza się z tymi, według których jego ojciec za szybko zakończył wojnę z Saddamem Husajnem w 1991 roku. W owym czasie Bush senior, sekretarz obrony Dick Cheney i przewodniczący Kolegium Szefów Sztabu Colin Powell zgodnie postanowili zakończyć działania wojenne po osiągnięciu celu ustalonego w rezolucji ONZ: wyzwoleniu Kuwejtu. Stany Zjednoczone nie miały prawa nacierać na Bagdad, żeby obalić Saddama. Dalsza walka z wycofującą się armią iracką przypominałaby jatkę. Połowa armii Husajna była zniszczona. Prezydent Iraku poniósł jedną z najbardziej upokarzających klęsk w nowożytnej historii. Wszystko wskazywało na to, że jest skończony. CIA i wielu przywódców arabskich sądziło, że wkrótce zostanie pozbawiony władzy, że któryś z irackich pułkowników albo generałów zastrzeli go albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta