Chybione zmiany w kodeksie cywilnym
Chybione zmiany w kodeksie cywilnym
JÓZEF OKOLSKI DARIUSZ OKOLSKI
Uchwalona przez Sejm 9 stycznia nowelizacja kodeksu cywilnego, wprowadzająca ustawową solidarną odpowiedzialność inwestora i wykonawcy względem podwykonawcy za zapłatę wynagrodzenia za wykonane przezeń roboty budowlane, narusza podstawowe zasady prawa cywilnego: swobody umów i zasady równości wobec prawa.
Zmiany zmierzają do zburzenia podstawowych konstrukcji cywilistycznych, w tym formalnej równości stron i skuteczności praw i obowiązków jedynie miedzy stronami .
W 1991 r. uchylono "Ogólne warunki umów o realizację inwestycji budowlanych",. a ustawodawca nie wprowadził nowych ogólnie obowiązujących warunków umów o roboty budowlane. W kodeksie cywilnym znajduje się niewiele stosownych przepisów, regulacje dotyczące tych umów są niedostateczne. Duże znaczenie miałyby więc przepisy szczególne. Niestety, po uchyleniu poprzednich nie ma dziś szczegółowych norm regulujących kwestię umów o roboty budowlane, prawa i obowiązki oraz zakres odpowiedzialności poszczególnych uczestników procesu budowlanego. Z tego powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta