Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na celowniku

01 marca 2003 | Słowo o Stalinie | WG
źródło: Nieznane

Przesłuchanie podchorążego Armii Krajowej. Wspomnienie po 55 latach.

Na celowniku

Grupa "kipsmajlingów" przed Politechniką Warszawską. Autor wspomnień pierwszy z lewej i kolejno: Jan Stefaniak, Zofia Malewicz, Danuta Saraszewska, Wiesław Chrzanowski i twórca "Keep smiling" - Włodzimierz Słodkowski

FOT. (C) ARCHIWUM RODZINNE AUTORA

Zapomnij, że byłeś w AK - przestrzegał Waldek Dzierżawski, przyjaciel z powstańczego plutonu. Znalazł się po tamtej stronie Wisły, aresztowany przez NKWD, przeszedł rutynowe śledztwo. Wyparł się jakiejkolwiek działalności konspiracyjnej, wymyślił jakieś alibi i ocalał. Ale napatrzył się, nasłuchał.

Inni akowcy mieli mniej szczęścia. Tysiące żołnierzy z oddziałów podwarszawskich, z Podlasia, Lubelskiego, Białostocczyzny wywieziono w głąb Rosji. Specjalnie dla nich powstał obóz koncentracyjny NKWD w Rembertowie. Katowano ich i masowo rozstrzeliwano w więzieniu przy ul. 11 Listopada na Pradze. Żołnierzy AK, wcielonych wcześniej do armii Berlinga, wtrącano do obozu w Skrobowie. Slogan z plakatu "Śmierć bandytom spod znaku NSZ i AK!" wprowadzano w życie.

Co robić? Staszek Gerner z "Żywiciela", który już dwukrotnie przedostawał się przez "zieloną granicę" do Londynu (był siostrzeńcem generała Szyszko-Bohusza, dowódcy Samodzielnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2862

Spis treści
Zamów abonament