Zgroza tajnych raportów
Zgroza tajnych raportów
Propaganda komunistyczna kreowała obraz powszechnej żałoby, jaka miała ogarnąć Polaków po śmierci Józefa Wissarionowicza Stalina. Lektura tajnych do niedawna raportów struktur PZPR i UB pozwala na poznanie rzeczywistej reakcji społeczeństwa na zgon Przywódcy Światowego Proletariatu. Dziesięciokrotnie wzrosła wtedy liczba aresztowanych za "wrogą propagandę".
9 marca 1953 r. ludność Warszawy w pochodzie przed gmachem KC PZPR, który ciągnął się w nieskończoność.
(C) ADM/CAF
Pierwsze komentarze odnotowano po ogłoszeniu 4 marca komunikatów o chorobie Stalina. Zaniepokojenie aparatu bezpieczeństwa musiały wywołać często powtarzające się opinie, że "już najwyższy czas na niego, żeby skonał". Pojawiały się także opinie, że Stalin nie żyje już od dłuższego czasu, a fakt ten jest ukrywany przed społeczeństwem.
"... wyrazy zezwierzęcenia"
Oficjalny komunikat o śmierci Nauczyciela Ludzkości wywołał ogromną falę plotek i pogłosek. Powszechnie spodziewano się wybuchu nowej wojny, która doprowadzi do klęski ZSRR. Sądzono, że skoro "Stalin już zdechł, to może prędzej przyjdą Amerykanie". Liczono także na zmianę ustroju w Kraju Rad. Wiele mówiono również o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta