Limity pierwszej kategorii
Limity pierwszej kategorii
Stefan Heltman, rozstrzelany 20 września 1937
"Szczególną cechą «wielkiego terroru» - piszą Michał Heller i Aleksander Niekricz w «Utopii u władzy» - była przede wszystkim jego uniwersalność. O ile dotychczasowe fale dotyczyły określonych grup, warstw społecznych, o tyle począwszy od 1935 roku przedmiotem terroru było całe społeczeństwo. (...) «Wielki terror» wieńczył politykę «czystki» kraju w procesie budowy socjalizmu. Na pytanie o przyczyny «wielkiego terroru» udziela się wielu najróżniejszych odpowiedzi, poczynając od konieczności wymiany starego pokolenia kierownictwa na nowe, zbudowania zamiast starej partii - nowej, a na szaleństwie Stalina kończąc. "
Okres szczególny
Terror dziesiątkował wszystkich: partyjnych i bezpartyjnych, Rosjan, Żydów, Niemców, Polaków, Ukraińców (by wymienić tylko najdotkliwiej zmasakrowane narody). I, rzecz jasna, nie zaczął się 1 grudnia 1934 - w dniu śmierci Kirowa, od kiedy to zwykle liczy się początek Wielkiej Czystki, ani 30 lipca 1937 - w dniu wydania rozkazu otwierającego drogę dla masowych represji. Przedtem były mordy okresu wojny domowej, krwawo tłumione bunty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta