Szkoda naprawiona, fiskus zadowolony
Z tytułu zakazu konkurencji, za naruszenie kodeksu pracy i zasad bhp
Szkoda naprawiona, fiskus zadowolony
- Należne pracownikowi - Kiedy z podatkiem, a kiedy bez
- Należne pracodawcy - Gdy płaci pracownik
- Wypłata odszkodowania - Czy jest kosztem pracodawcy?
- Wysokość odszkodowań określonych w kodeksie pracy
W razie naruszenia zasad rozwiązywania umów o pracę czy zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także np. skrócenia okresu wypowiedzenia lub zawarcia umowy o zakazie konkurencji pracodawca może mieć obowiązek wypłacenia pracownikowi świadczenia odszkodowawczego. Do zapłaty odszkodowania na rzecz pracodawcy może też być zmuszony pracownik, który np. nie dotrzymał postanowień umowy o zakazie konkurencji i wyrządził byłemu pracodawcy szkodę. Dziś piszemy o tym, czy świadczenia odszkodowawcze są dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodu, a także o tym, jak je opodatkować. Od 1 stycznia br. zmieniły się bowiem przepisy, z których wynika, jakie odszkodowania są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Należne pracownikowi
Kiedy z podatkiem, a kiedy bez
ANNA KOLEŚNIK
Mimo że świadczenia odszkodowawcze co do zasady korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego (zgodnie z art. 21 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta