Rabaty i ulga na złe długi
VAT w UNII
Jak ustalić podstawę opodatkowania, gdy obniżono cenę albo kontrahent nie płaci
Rabaty i ulga na złe długi
W naszym cyklu dotyczącym dostosowania polskich przepisów o VAT do rozwiązań unijnych omówimy dziś zasady ustalania podstawy opodatkowania na gruncie VI dyrektywy. Ponieważ przepisy w tym zakresie są w zasadzie zbliżone do dzisiejszych polskich regulacji, więc - w formie uzupełnienia - wskażemy, jak interpretował je Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Wyjaśnimy też, na czym polega tzw. ulga na złe długi, do której zastosowania jednak polski ustawodawca nie bardzo się kwapi.
VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ
Według dyrektywy...
Podstawę opodatkowania w VAT reguluje art. 11 VI dyrektywy. Przepis ten bardzo precyzyjnie określa zasady ustalania podstawy opodatkowania różnych transakcji, nie pozostawiając państwom członkowskim swobody wyboru odmiennych rozwiązań w tym zakresie. Oznacza to, że gdyby dane państwo członkowskie nie dostosowało swoich krajowych regulacji do zasad wynikających z art. 11, podatnicy tego kraju mają podstawę do ich bezpośredniego stosowania.
Zgodnie z podstawową regułą zawartą w art. 11 podstawę opodatkowania stanowi wszystko to, co składa się na wynagrodzenie należne podatnikowi z tytułu dokonanej transakcji. VI dyrektywa nie zawiera definicji wynagrodzenia, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta