Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Furtka do niepodległości?

03 lipca 2003 | Świat | GD
źródło: Nieznane
źródło: AFP

Francja O co chodzi w korsykańskim referendum

Furtka do niepodległości?

Skutki wybuchu bomby w Ghisonaccia na Korsyce w październiku 2002 roku. Zniszczony został lokalny oddział francuskiej firmy ubezpieczeniowej, a rany odniosło 14 osób.

FOT. (C) EPA

GRZEGORZ DOBIECKI

Z PARYŻA

W niedzielę mieszkańcy Korsyki mają odpowiedzieć na jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za tym, żeby zamiast dotychczas istniejących dwóch departamentów (Północna i Południowa Korsyka) powstała jednolita "jednostka terytorialna"? Dlaczego w sprawie, która pozornie dotyczy wyłącznie reformy zmierzającej do decentralizacji, trzeba było rozpisywać referendum? Bo kolejne francuskie rządy - "kontynent", jak się mówi w Ajaccio i Bastii - nie potrafiły sobie dotąd poradzić z separatystycznymi ambicjami Korsykan i z determinacją korsykańskich zamachowców.

Referendalne pytanie niewiele powie zwykłym wyborcom, bo jest - rzec można - zastępcze. Zabraknie pytań ważniejszych, jasno stawiających sprawę przyszłości Korsyki. Ale ważny jest także już sam udział w niedzielnym głosowaniu. Bojkot byłby sukcesem nielegalnych organizacji separatystów i lokalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2964

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament