Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziegciu nie ma

03 lipca 2003 | Publicystyka, Opinie | BM

Polemika Rzecz nie w tym, żeby w polityce zagranicznej opowiadać się za takim czy innym "wektorem moralnym". Chodzi o nasze bezpieczeństwo

Dziegciu nie ma

BOGUSŁAW M. MAJEWSKI

Artykuł Łukasza Warzechy "Trzy łyżki dziegciu" ("Rzeczpospolita" z 24 czerwca) pokazuje, z jakim trudem do polskiej świadomości przebija się poczucie sukcesu. Uświadamia też, jak trudno się nam wyzbyć kompleksu niższości, jak bardzo ciąży na nas poczucie fatalizmu historii. Zapominamy przy tym, że bolesne doświadczenia z przeszłości z reguły wiązały się z okresami naszej historii, gdy Rzeczpospolita była słaba, podzielona lub skazana na niebyt państwowy. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu.

Czternaście lat po rozpoczęciu historycznych zmian w Polsce konsekwentnie realizujemy w polityce zagranicznej wyznaczone priorytety i cele, niezmiennie te same. Integrujemy się ze sprawdzonymi, międzynarodowymi strukturami bezpieczeństwa, powracamy do Europy na równych prawach. Dbamy o dobre stosunki z sąsiadami.

Te priorytety nigdy nie budziły wątpliwości i stały się tożsame dla większości sił politycznych w Polsce. Sam ten fakt budził szacunek u naszych partnerów tak na Zachodzie, jak i w krajach, które na nasze podobieństwo wynurzały się zza kurtyny. Symbolicznie miarą naszego sukcesu stało się wejście do NATO i przesądzone członkostwo w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2964

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament