Komu udało się zarobić
- Tabele
- Jak liczyliśmy opłacalność inwestycji
RYS. RAFAŁ PIEKARSKI
Inwestorzy, którzy rok temu zanieśli oszczędności do funduszu obligacyjnego, w najlepszym razie zarobili 21 proc. Gdyby wybrali dziesięcioletnie obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu, ich zyski wyniosłyby 20 proc. Zdecydowanie wzrosła opłacalność inwestowania na giełdzie, co pozytywnie wpłynęło na wyniki funduszy akcyjnych.
Inwestorzy, którzy nie znają się na skomplikowanym rynku finansowym, czy też po prostu nie mają czasu na aktywne zarządzanie swoim portfelem, powinni zainteresować się ofertą towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI). W sytuacji, gdy stopy procentowe spadają i maleją różnice w rentowności poszczególnych rodzajów inwestycji, nie warto zawracać sobie głowy poszukiwaniem zysków większych o ułamki procenta. Wygodniej powierzyć pieniądze TFI.
Decydując się na pomnażanie pieniędzy za ich pośrednictwem, powinniśmy odpowiedzieć sobie na trzy zasadnicze pytania: jak długo zamierzamy inwestować, jaki stopień ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować i ile chcemy zarobić.
Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta, bowiem czas inwestycji określamy sami. Na drugie przynajmniej częściowo pomoże nam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta