Wbrew logice i konstytucji; Co na to Ministerstwo Finansów?; Nie wystarczy pełnomocnictwo z wpisu
- Wbrew logice i konstytucji - Od 1 stycznia 2003 r. uprawnienia podatnika zależą od tego, który organ go kontroluje
- Co na to Ministerstwo Finansów? - Nowe "uprawnienia" organów kontroli skarbowej
- Nie wystarczy pełnomocnictwo z wpisu - Postępowanie podatkowe rządzi się własnymi zasadami
- PRZEPISY
Od 1 stycznia 2003 r. uprawnienia podatnika zależą od tego, który organ go kontroluje
Wbrew logice i konstytucji
Od 1 stycznia 2003 r. stan prawny wygląda tak, że w praktyce uprawnienia kontrolowanego zależą od tego, który organ go kontroluje. Jeśli decyzję wyda organ kontroli skarbowej (a nie urząd skarbowy), to kontrolowany zostaje tak naprawdę pozbawiony uprawnień strony, wynikających wprost z ordynacji podatkowej. Taki dualizm narusza zasady wynikające z konstytucji i powinien być jak najszybciej usunięty. Niestety, uchwalona dopiero co ustawa o wojewódzkich kolegiach skarbowych problemu nie likwiduje. Wręcz przeciwnie - stan ten utrwala.
Zmiany, o których mowa, zostały dokonane przez art. 6 pkt 6 ustawy z 12 września 2002 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Nowelizacja ta wprowadziła w ustawie o kontroli skarbowej radykalne zmiany w zakresie postępowania kontrolnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta