Procesu nie będzie; Testowanie IPN
Byli konfidenci, udając pokrzywdzonych, próbują zobaczyć swoje akta: Testowanie IPN
Mord na Żydach w Jedwabnem: śledztwo ostatecznie umorzone
Procesu nie będzie
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej podtrzymał ogłoszone rok temu "Ustalenia końcowe" śledztwa w sprawie masowego mordu na Żydach 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem. Sprawstwo bezpośrednie zabójstw przypisał grupie około 40 miejscowych Polaków.
Z "Końcowych ustaleń" śledztwa z 9 lipca 2002 r.
Zbrodnia w Jedwabnem została dokonana z niemieckiej inspiracji. Obecność niemieckich żandarmów z posterunku w Jedwabnem była równoznaczna z przyzwoleniem i tolerowaniem dokonania zbrodni na żydowskich mieszkańcach. Zasadne jest przypisanie Niemcom, w ocenie prawnokarnej, sprawstwa sensu largo. Co do udziału polskiej ludności w dokonaniu zbrodni należy przyjąć, iż była to rola decydująca o zrealizowaniu zbrodniczego planu. Wykonawcami zbrodni, jako sprawcy sensu stricto, byli polscy mieszkańcy Jedwabnego i okolic, mężczyźni, w liczbie co najmniej 40. Aktywnie uczestniczyli oni w dokonaniu zbrodni, uzbrojeni w kije, orczyki i inne narzędzia. W toku śledztwa nie zgromadzono wystarczających dowodów, które pozwoliłyby na zidentyfikowanie i postawienie zarzutów żyjącym sprawcom.
Pośrednie, czyli inspirację, przyzwolenie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta