Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczka cieszy, ale i zobowiązuje

03 lipca 2003 | Dobra firma | DK

PODATKI W FIRMIE

Kiedy trzeba zapłacić podatek i wystawić fakturę

Zaliczka cieszy, ale i zobowiązuje

Zaliczka ma zabezpieczyć wykonanie przez kontrahenta zobowiązania. Jednak podatnicy powinni pamiętać, że jej otrzymanie może powodować obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług. Jest to uzależnione nie tylko od wysokości zaliczki, ale również od tego, czego owa zaliczka dotyczy. Inaczej bowiem traktowane są zaliczki związane z czynnościami krajowymi, a inaczej z zagranicznymi. Ponadto w przypadku czynności krajowych olbrzymie znaczenie ma rodzaj czynności, których zaliczka dotyczy.

W przypadku zaliczek podstawowe znaczenia dla podatników ma art. 6 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU z 1993 r. nr 11, poz. 50 z późn.zm.). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty.

Przykład 1

Katarzyna L. zawarła umowę, zgodnie z którą zobowiązała się do dostarczenia towarów o wartości 60 000 zł brutto. Na poczet tej dostawy otrzymała następujące zaliczki:

a) 4 stycznia - 10 000 zł

b) 23 lutego - 15 000 zł

c) 18 marca - 9000 zł

d) 6 kwietnia - 6000 zł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2964

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament