Zaliczka cieszy, ale i zobowiązuje
Kiedy trzeba zapłacić podatek i wystawić fakturę
Zaliczka cieszy, ale i zobowiązuje
Zaliczka ma zabezpieczyć wykonanie przez kontrahenta zobowiązania. Jednak podatnicy powinni pamiętać, że jej otrzymanie może powodować obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług. Jest to uzależnione nie tylko od wysokości zaliczki, ale również od tego, czego owa zaliczka dotyczy. Inaczej bowiem traktowane są zaliczki związane z czynnościami krajowymi, a inaczej z zagranicznymi. Ponadto w przypadku czynności krajowych olbrzymie znaczenie ma rodzaj czynności, których zaliczka dotyczy.
W przypadku zaliczek podstawowe znaczenia dla podatników ma art. 6 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU z 1993 r. nr 11, poz. 50 z późn.zm.). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty.
Przykład 1
Katarzyna L. zawarła umowę, zgodnie z którą zobowiązała się do dostarczenia towarów o wartości 60 000 zł brutto. Na poczet tej dostawy otrzymała następujące zaliczki:
a) 4 stycznia - 10 000 zł
b) 23 lutego - 15 000 zł
c) 18 marca - 9000 zł
d) 6 kwietnia - 6000 zł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta