Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naciski na Czechy i Polskę

03 lipca 2003 | Świat | PJ

Niemcy Przed ratyfikacją traktatu akcesyjnego w Bundestagu

Naciski na Czechy i Polskę

PIOTR JENDROSZCZYK

Z BERLINA

W przeddzień debaty nad ratyfikacją traktatu o przyjęciu nowych członków do UE, przedmiotem ożywionej dyskusji w Niemczech stały się sprawy dotyczące Niemców przesiedlonych przymusowo po II wojnie światowej. W zgodnej opinii deputowanych Bundestagu ustawa ratyfikacyjna zostanie jednak uchwalona dziś bez jakichkolwiek warunków.

Pałac dla księcia

Czescy politycy przywołali na pomoc najtęższe prawnicze głowy po tym, jak sąd w Usti nad Orlicą zwrócił księciu Frantiszkowi Kinskiemu część majątku skonfiskowanego po wojnie na podstawie dekretów prezydenta Eduarda Benesza. Książę Frantiszek urodził się w 1936 roku; jego ojciec Ferdinand zmarł dwa lata później. Matka wraz z dzieckiem wyjechała na początku wojny do Argentyny, gdzie rodzina Kinskych żyje do dziś.

W 1945 roku książę Frantiszek miał 9 lat, mieszkał w Argentynie. Zachował obywatelstwo czechosłowackie. Trudno podejrzewać go o kolaborację z Niemcami. Tymczasem majątek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2964

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament