Naciski na Czechy i Polskę
Naciski na Czechy i Polskę
PIOTR JENDROSZCZYK
Z BERLINA
W przeddzień debaty nad ratyfikacją traktatu o przyjęciu nowych członków do UE, przedmiotem ożywionej dyskusji w Niemczech stały się sprawy dotyczące Niemców przesiedlonych przymusowo po II wojnie światowej. W zgodnej opinii deputowanych Bundestagu ustawa ratyfikacyjna zostanie jednak uchwalona dziś bez jakichkolwiek warunków.
Pałac dla księcia
Czescy politycy przywołali na pomoc najtęższe prawnicze głowy po tym, jak sąd w Usti nad Orlicą zwrócił księciu Frantiszkowi Kinskiemu część majątku skonfiskowanego po wojnie na podstawie dekretów prezydenta Eduarda Benesza. Książę Frantiszek urodził się w 1936 roku; jego ojciec Ferdinand zmarł dwa lata później. Matka wraz z dzieckiem wyjechała na początku wojny do Argentyny, gdzie rodzina Kinskych żyje do dziś.
W 1945 roku książę Frantiszek miał 9 lat, mieszkał w Argentynie. Zachował obywatelstwo czechosłowackie. Trudno podejrzewać go o kolaborację z Niemcami. Tymczasem majątek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta