Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaliczki, eksport, rozliczenie leasingu

03 lipca 2003 | Dobra firma | AG

WAŻNE WYROKI

Naczelny Sąd Administracyjny w sprawach VAT

Zaliczki, eksport, rozliczenie leasingu

Jak zwykle na początku miesiąca przedstawiamy najnowsze wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego - tym razem z czerwca br. - w sprawach dotyczących VAT. Ciąg dalszy - czerwcowe orzecznictwo w sprawach akcyzy, celnych i podatku dochodowego - za tydzień.

Faktury za usługi wykonywane na raty

Faktury VAT muszą odzwierciedlać faktyczne zdarzenia gospodarcze. Jeżeli więc podatnik wpłacił za usługę chociażby zaliczkę, to może skorzystać z odliczenia VAT orzekł 10 czerwca br. NSA (sygn. akt III SA 2680/01).

Spółka akcyjna prowadziła kilka inwestycji budowlanych, za które sukcesywnie płaciła wykonawcom. W umowach ustalono ryczałtowe wynagrodzenie, etapy prowadzenia inwestycji, harmonogram płatności. Wykonawca wystawiał spółce faktury za wykonane cząstkowe usługi, a ta odliczała wynikający z nich podatek naliczony. Zakwestionował to inspektor kontroli skarbowej, stwierdzając, że faktury nie potwierdzały faktycznie wykonanych czynności, a więc były sprzeczne z § 54 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT .

NSA uchylił jednak decyzje organów skarbowych. Stwierdził, że sporne faktury nie naruszały § 54 rozporządzenia. Odzwierciedlały bowiem przekazanie zaliczki bądź raty wykonawcom prac budowlanych. Spółka nie naruszyła też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2964

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament