Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT: Usługi i sprzedaż po akcesji

03 lipca 2003 | Prawo | AG RM

Rzeczpospolita Czytelników

  • VAT: Usługi i sprzedaż po akcesji
  • Dla kogo świadczenie przedemerytalne - Zwolnienia w małych firmach

VAT: Usługi i sprzedaż po akcesji

VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ

Wczoraj podczas dyżuru zorganizowanego z radiową Jedynką na temat zasad, jakie będą obowiązywać nasze firmy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wyjaśnień udzielał Roman Namysłowski, doradca podatkowy w zespole VAT Ernst & Young.

Firma organizuje przewozy z Polski do Niemiec i z powrotem. Opodatkowuje je stawką 0 proc. Czy tak samo będzie po wejściu do Unii Europejskiej?

ROMAN NAMYSŁOWSKI: Po 1 maja 2004 r. czynności takie będą definiowane jako wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów. Co do zasady miejscem ich opodatkowania jest kraj rozpoczęcia transportu. Jeżeli zleceniodawcą jest podmiot posługujący się polskim numerem identyfikacyjnym (NIP), usługi te będą opodatkowane w Polsce właściwą dla nich stawką. Jeżeli jednak usługobiorca poda swój numer identyfikacyjny, potwierdzający rejestrację dla potrzeb VAT w państwie Unii innym niż Polska, usługa transportu zostanie opodatkowana właśnie tam. Podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku będzie kontrahent (usługobiorca), który sam go obliczy i zapłaci w swoim urzędzie skarbowym.

Mimo że usługa będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2964

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament