Gdy wspólnik wydał zbyt dużo pieniędzy
Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Chyba że jeden z nich przekroczył zakres zwykłych czynności spółki bez zgody drugiego
– Mam spółkę cywilną wraz z drugim partnerem. Mój wspólnik zawarł bez mojej zgody umowy na reklamowanie naszych usług. Zleceniobiorca nie otrzymał zapłaty, gdyż moim zdaniem nie stać nas na ten wydatek. Chce skierować sprawę do sądu. Jako wspólnicy spółki cywilnej odpowiadamy solidarnie za jej zobowiązania.
Ja jednak, m.in. właśnie z powodu niefrasobliwości wspólnika, chcę rozwiązać umowę spółki. Czy jest szansa na to, aby wierzyciel nie ścigał mnie, lecz ściągnął wierzytelność wyłącznie od mojego wspólnika? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z art. 866 kodeksu cywilnego w razie braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy z nich jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta