Trudna droga do firmowego lokalu
Urzędowe formalności związane z przystosowaniem wynajętego lokalu do potrzeb przedsiębiorcy mogą trwać nawet ponad rok. Warto o tym pamiętać i wybrać odpowiednie miejsce, nie kierując się wyłącznie ceną
Najlepiej wynająć lokal bądź nieruchomość od kogoś, kto prowadził w tym miejscu podobną działalność, wtedy można stosunkowo szybko rozpocząć swoją. Często odpadają problemy związane z uzyskaniem warunków zabudowy bądź pozwolenia budowlanego. Ale nie zawsze.
Zazwyczaj taniej jest wynająć mieszkanie lub dom jednorodzinny i w nim prowadzić działalność. Ale w takiej sytuacji trzeba się liczyć z koniecznością zmiany przeznaczenia obiektu budowlanego. To wymaga dodatkowych nakładów, czasu i cierpliwości w ustaleniach z fachowcami i urzędnikami. I przestudiowania przynajmniej kilku aktów prawnych.
Największe kłopoty sprawia przedsiębiorcom obecnie ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm., w skrócie). Brak planów zagospodarowania przestrzennego skomplikował inwestowanie, a nawet kupno i wynajem nieruchomości na działalność. Niemało kłopotów przysparza też prawo budowlane.
Działka z planem poszukiwana
Często przyszły inwestor chce wydzierżawić tani grunt pod działalność gospodarczą z dala od innych zabudowań. Na takiej działce chciałby np. postawić niedrogą wiatę albo budynek o lekkiej konstrukcji na fundamencie, który można wybudować w kilka tygodni. Wprawdzie taki sposób uzyskania miejsca dla firmy może się okazać znacznie tańszy niż wynajmowanie coraz droższych powierzchni biurowych czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta