Udzielając rabatu, trzeba wystawić fakturę korygującą
Rz: Bardzo częstą formą rabatu jest skonto, czyli obniżenie zobowiązania, gdy odbiorca wcześniej zapłaci za towary lub usługi. W jaki sposób wpływa ono na rozliczenia VAT?
Witold Modzelewski: Firmy chcą w ten sposób motywować kontrahentów do wcześniejszej zapłaty. Jest to metoda skuteczna i łatwo ją wprowadzić. Wystarczy odpowiedni zapis na fakturze, z którego wynika, że np. termin zapłaty wynosi 30 dni, ale jeśli nabywca zrobi przelew w ciągu tygodnia, może pomniejszyć kwotę zobowiązania o 2 proc. Taka nagroda działa na kontrahentów mobilizująco i ułatwia terminowe ściąganie należności. Niestety, ma ona także poważną wadę: bardzo komplikuje rozliczenia VAT. Sprzedawca musi bowiem monitorować terminy wpłaty wszystkich przelewów za faktury i każdemu kontrahentowi, który skorzystał ze skonta, wystawić fakturę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta