Sprawdź zapis o karach umownych, zanim podpiszesz umowę
Podwykonawcom na rynku budowlanym, którzy startują w przetargach organizowanych przez generalnego wykonawcę, bardzo zależy na zdobyciu kontraktu. Dlatego czasem godzą się na podpisanie niekorzystnego dla nich projektu umowy
Trudny i wciąż konkurencyjny rynek usług budowlanych stawia inwestora i generalnego wykonawcę w pozycji silniejszego w stosunku do mniejszych firm budowlanych. Chociaż prawo zobowiązań cechuje równość stron, to w praktyce właśnie silniejszy kształtuje stosunek cywilnoprawny.Nie należy się dziwić, że rozmiar przedsięwzięcia, jakim są roboty budowlane, a także odpowiedzialność za podwykonawców wobec inwestora wymusza na generalnych wykonawcach stosowanie wielu zabezpieczeń w umowach o roboty budowlane.
Podstawowym i najczęściej stosowanym zabezpieczeniem terminowego i prawidłowego wykonania robót budowlanych są kary umowne, zwane również odszkodowaniem umownym. Warto sprawdzić, czym one są, i przyjrzeć się proponowanym przez generalnych wykonawców zapisom zabezpieczającym należyte wykonanie umowy.
Po co to odszkodowanie
Kara umowna jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, według którego naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy zostanie zastrzeżona w umowie. Ma zastosowanie tylko do zobowiązań o charakterze niepieniężnym, czyli nie może być zastrzeżona np. na wypadek zwłoki w płatnościach faktur.
Ten rodzaj zabezpieczenia jest surogatem odszkodowania za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta