Sądy można pytać tylko o konkretną sprawę
Pytania prawne muszą się wiązać ze sprawą, w której orzecznictwo było na tyle rozbieżne, że do rozstrzygnięcia problemu niezbędna jest pomoc siedmiu sędziów NSA
To ważne wyjaśnienie stało się przedmiotem uzasadnienia odmowy podjęcia uchwały przez siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wspólnego rozliczenia z dzieckiem.
Sąd sam ubolewał nad faktem, że nie mógł merytorycznie odnieść się do problemu, jaki powstał w związku ze sprawą Krystyny N. Korektę zeznania podatkowego za 1999 r. złożyła 27 sierpnia 2003 r., żądając stwierdzenia nadpłaty jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jej mąż zmarł w maju 1999 r., co, zdaniem podatniczki, dawało jej prawo do rozliczenia z dzieckiem.
Tylko razem z zeznaniem
Organy podatkowe nie zgodziły się, wyjaśniając, że termin złożenia wniosku o wspólne rozliczenie jest nieprzywracalny. W wypadku Krystyny N. upłynął on 2 maja 2000 r.
Krystyna N. złożyła skargę do WSA, ale i ten nie uznał jej argumentów. Wyjaśnił, że aby skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania, niezbędne jest złożenie wniosku zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT. Ani ten przepis, ani żaden inny nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta