Po pierwsze prywatyzacja
Z nowym ministrem skarbu Aleksandrem Gradem rozmawiają Beata Chomątowska i Paweł Jabłoński
Rz: Czym polityka prywatyzacyjna rządu PO – PSL będzie się różnić od realizowanej przez PiS?
Przede wszystkim zaczniemy prywatyzować, bo przez ostatnie dwa lata nic się nie działo – mam nawet wrażenie, że w sposób świadomy. Dziś widać już, że o prywatyzację upominają się nie tylko zarządy spółek czy rady nadzorcze, ale nawet sami pracownicy i związki zawodowe. Zamierzamy też tak skorygować ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji, by zapewnić tym procesom większą przejrzystość, łącznie z odtajnieniem części umów. Tworzenie aury tajemniczości wokół prywatyzacji wybitnie jej nie sprzyja. Od razu powstają domysły, że skoro nie ujawnia się umów, to musi być w nich coś niedobrego.
Jaką formę prywatyzacji uważa pan za najbardziej efektywną?
Wskazałbym na prywatyzację giełdową, której potrzebują dziś fundusze emerytalne i sama Giełda Papierów Wartościowych. W wielu spółkach są jednak także potrzebni inwestorzy branżowi. Będziemy ich zachęcać do udziału w prywatyzacji.
A co się zmieni w nadzorze właścicielskim?
Dziś nadzór właścicielski jest rozproszony między poszczególnych ministrów i wiele agencji. Chcę, żeby został skonsolidowany w Ministerstwie Skarbu. Wtedy we wszystkich spółkach z większościowym udziałem państwa będą mogły obowiązywać takie same zasady. Natomiast nadzór...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta