Kalendarium: 1948 - 1949
25 lutego – Komuniści powołali działającą pod patronatem MON Powszechną Organizację Młodzieży Służba Polsce, służącą indoktrynacji młodzieży, a jednocześnie będącą półniewolniczą siłą roboczą.
2 marca – Ogłoszono wyrok w procesie kierownictwa Narodowych Sił Zbrojnych. Ostatni dowódca ppłk Stanisław Kasznica, kawaler Krzyża Virtuti Militari, i jego zastępca kpt. Lech Karol Neyman zostali skazani na śmierć i straceni, a pozostali oskarżeni zostali skazani na kary więzienia od 7 do 15 lat. Ogółem w 18 procesach członków NSZ 66 skazano na śmierć, a 57 na długoletnie więzienia.
10 marca – Na spotkaniu przedstawicieli PPR i PPS podjęto decyzję o zjednoczeniu obu partii. Z PPS w ciągu roku wyrzucono ok. 250 tys. członków (ok. 1/3) sprzeciwiających się połączeniu z komunistami.
5 maja – W wiosce Czeszczewlany pod Grodnem poległ w walce z sowieckimi wojskami NKWD Mieczysław Niedziński „Men”. Jego śmierć zakończyła zorganizowaną działalność polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi grodzieńskiej.
22 maja – Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie zapadł wyrok w procesie działaczy Stronnictwa Narodowego, m.in. Tadeusz Maciński został skazany na śmierć, a Marian Podymniak i Leon Dziubecki na dożywocie; ten ostatni zmarł w mokotowskim więzieniu niespełna miesiąc później.
25 maja – W więzieniu rozstrzelano rotmistrza Witolda Pileckiego „Witolda”. W 1940 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta