Kiedy fiskus zajmie się sprawą, którą raz już rozstrzygnął
Jeśli okaże się, że urzędnicy popełnili błędy, które mogły mieć wpływ na treść wydanej decyzji, można wznowić postępowanie podatkowe. To szansa dla przedsiębiorcy na zweryfikowanie decyzji, od których nie przysługuje już odwołanie
Powrót do sprawy zakończonej ostateczną decyzją jest możliwy, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Aby tak się stało, trzeba wznowić postępowanie podatkowe. Zasady, na jakich się to odbywa, określają przepisy ordynacji podatkowej (op). Wznowienie postępowania pozwala podważyć decyzje, które nie mogą być już kwestionowane. Jest więc nadzwyczajnym środkiem prawnym, podobnie jak stwierdzenie nieważności decyzji i uchylenie lub zmiana decyzji ostatecznej przez organ, który ją wydał, albo organ wyższego stopnia.
Muszą pojawić się błędy
Przyczyną „uruchomienia” nadzwyczajnych środków obalenia decyzji ostatecznych mogą być zarzuty popełnienia poważnych błędów w samym postępowaniu podatkowym albo inne negatywne okoliczności, które doprowadziły do wydania decyzji. Dotyczy to także wznowienia postępowania. Jego celem jest sprawdzenie, czy wady te miały – a jeśli tak, to jaki – wpływ na decyzję podjętą w wyniku zakwestionowanej procedury. Na skutek wznowienia może dojść do uchylenia lub zmiany decyzji podatkowej. Ze względu bowiem na wagę uchybień może się okazać, że doprowadziły one do wydania decyzji merytorycznie błędnej i niesłusznej. Choć wznowienie postępowania jest środkiem nadzwyczajnym, podatnicy próbują go wykorzystywać coraz częściej. Świadczy o tym dość już bogate orzecznictwo sądów administracyjnych.
Gdy nie ma już odwołania ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta