Kalendarium 1964 - 1968
1964
14 marca – W proteście przeciwko ograniczaniu wolności słowa jego inicjator – poeta i felietonista Antoni Słonimski– złożył w Urzędzie Rady Ministrów list sprzeciwiający się ograniczeniu przydziału papieru na druk książek i czasopism oraz zaostrzeniu cenzury „co zagraża rozwojowi kultury narodowej”. Dokument podpisały 34 osoby – twórcy i naukowcy, m.in. Maria Dąbrowska, Paweł Jasienica, Karol Estreicher, Maria Ossowska, Stanisław Pigoń, Jerzy Turowicz, Jerzy Andrzejewski, Stanisław Cat-Mackiewicz, Stefan Kisielewski, Jan Parandowski, Zofia Kossak, Melchior Wańkowicz. Reżim Gomułki poddał jego sygnatariuszy represjom oraz zorganizował przeciwko nim propagandową kampanię, np. inicjując tzw. kontrlist podpisany przez ok. 600 osób, w tym Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Przybosia, Tadeusza Różewicza, Wisławę Szymborską.
23 kwietnia – W uchwalonym przez Sejm PRL kodeksie cywilnym umieszczono zapis, iż „przepisy prawa cywilnego powinny być tłumaczone i stosowane zgodnie z zasadami ustroju i celami PRL”. Kodeks uderzał również we własność prywatną na wsi.
23 lipca – W Londynie utworzono Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny. POSK – wspólny dom polskiej emigracji – był jedyną taką instytucją na świecie wzniesioną wysiłkiem naszych rodaków. Stał się małą Polską, centrum niepodległościowego życia społecznego i kulturalnego emigracji. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta