Sterea Ellada
Podróże z historią pod redakcją Grzegorza Łysia
W starożytności Sterea Ellada, Grecja Środkowa, była nie tylko, wraz z Attyką, sercem Hellady, ale i, w oczach Greków – pępkiem świata. Tak właśnie, „omfalos”, nazywał się oznaczający owo miejsce czarny kamień odnaleziony w ruinach świątyni Apollina w Delfach. Opanowanie przez Macedończyków po bitwie pod Cheroneą tej krainy – gdzie z górami, na których zboczach rosną piniowe i bukowe lasy, sąsiadują urodzajne rzeczne doliny, z winnicami i gajami oliwnymi – to kres dawnego greckiego świata.
Cheronea Równina nad rzeką Kifisos, antyczną Cephissus – między górami Thourion i Akontion – to brama Beocji, przez którą wiedzie starożytna droga do Aten. Dziś, zamiast konnicy czy piechoty, strzeże jej tylko ogromny, siedzący na tylnych łapach marmurowy lew. Wspaniała rzeźba licząca 5,5 m wysokości (wraz z cokołem 8 m) – w niewielkim zagłębieniu wśród cyprysów, po prawej stronie drogi ze wsi Chaironeia do miasteczka Liwadia – to najsłynniejszy cmentarny monument w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta