Podatek zależy od miejsca zakupu
Kupno różnych towarów na zagranicznych aukcjach internetowych na licytacji lub u sprzedawców w innych krajach nie zawsze zwalnia z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a czasami nawet VAT i cła w Polsce
Polacy coraz chętniej robią zakupy w sieci i nie tylko u rodzimych sprzedawców. Ostatnio rekordy popularności bije np. kupowanie odzieży w Stanach Zjednoczonych. Niestety, nie wszyscy mają świadomość, że przy odbiorze towaru zamówionego przez Internet mogą zapłacić więcej. Bo cena przesyłki wzrośnie z powodu cła i podatku od towarów i usług.
PCC i VAT
W Polsce obowiązuje prosta zasada: sprzedaż towarów (czyli tzw. rzeczy ruchomych) – także za pośrednictwem Internetu – o wartości przekraczającej 1000 zł podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. Tak stanowi art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU z 2007 r., nr 68, poz. 450). Co ważne, liczy się wartość wynikająca z tej konkretnej umowy sprzedaży. Jeśli więc w jednej transakcji kupiliśmy kilka rzeczy, podstawą obliczenia należnego podatku będzie ich łączna wartość. Co więcej, zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek jego zapłaty ciąży na kupującym. On też musi złożyć do urzędu skarbowego deklarację na formularzu PCC-3.
Chyba że sprzedawcą towaru jest przedsiębiorca, który w związku z transakcją jest zobowiązany naliczyć podatek od towarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta