Komu może przypaść spółdzielcze mieszkanie
O mieszkanie lokatorskie po śmierci członka spółdzielni mogą się starać małżonek, dzieci oraz inni bliscy, jeśli z nim mieszkali
Sytuację prawną lokalu spółdzielczego po rozwodzie lub śmierci jego posiadacza trzeba uporządkować nie tylko w sądzie, ale i w spółdzielni. Formalności nie są skomplikowane.
Mieszkanie po zmarłym
– Mieszkania lokatorskiego nie można odziedziczyć. Nie oznacza to jednak, że rodzina musi zrezygnować z lokalu po śmierci członka spółdzielni, któremu przysługiwało do niego prawo – wyjaśniła Iwona Smolak, radca prawny z kancelarii Gardocki i partnerzy. Przepisy spółdzielcze dają im roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu. Jest to niezwykle istotne.
Gdy spółdzielnia odmówi zawarcia umowy, można wystąpić do sądu o wydanie orzeczenia zastępującego oświadczenie woli spółdzielni. Najczęściej nie jest to potrzebne, bo spółdzielnie nie stwarzają problemów.
Po śmierci członka spółdzielni o mieszkanie lokatorskie może się starać w pierwszej kolejności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta