Starania o materialny byt rodziny są obowiązkiem obojga małżonków
Mąż i żona mają wobec siebie i rodziny takie same obowiązki. Ciąży na nich także powinność zaspokajania – wedle swych możliwości zarobkowych i majątkowych – potrzeb rodziny
Jednakże, co ważne, zaspokajanie potrzeb materialnych rodziny może polegać także, w całości i części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. Tak jednoznacznie rozstrzyga tę kwestię kodeks rodzinny i opiekuńczy (k. r. o.).Niezależnie od ustroju majątkowego panującego miedzy małżonkami, a więc także w razie rozdzielności majątkowej, w tym powstałej wskutek intercyzy, oboje małżonkowie solidarnie odpowiadają za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 k. r. o.).
Prawo do podobnej stopy życiowej
Starania o wychowanie dzieci i praca w domu mają wedle k.r.o. taką samą wartość jak praca zarobkowa służąca zapewnieniu materialnego bytu rodziny. Ma to istotne znaczenie w razie rozwodu czy separacji, gdy przychodzi do podziału majątku. To, że majątek wspólny powstał wyłącznie z pracy zarobkowej męża, nie uszczupla praw żony do równego udziału w nim.
Jeśli małżonek odmawia łożenia na rodzinę, drugi może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta