Czytelnicy pytają, dF odpowiada: Wolno się rozstać za porozumieniem pod warunkiem rozwiązującym
Pracodawca zatrudnia przedstawicieli handlowych, których wynagrodzenie zależy od uzyskanych wyników sprzedaży. Jeden z nich osiąga niższe zyski od pozostałych, co wpływa na wynagrodzenie wszystkich. Pracownik miał być zwolniony za wypowiedzeniem, ale na jego prośbę zmieniono podstawę rozwiązania stosunku pracy na porozumienie stron. Zapisano w nim, że dojdzie ono do skutku, jeżeli pracownik w dwóch kolejnych miesiącach uzyska wyniki sprzedaży niższe od wyznaczonej dolnej granicy. Czy takie porozumienie, w którym pracownik i pracodawca zgadzają się na rozwiązanie umowy, jeśli zatrudniony nie uzyska określonych wyników sprzedaży, jest zgodne z prawem?
Uważam, że zawarcie takiego porozumienia nie jest sprzeczne z prawem pracy. Art. 30 k.p. stanowi, że umowa o pracę rozwiązuje się m.in. na mocy porozumienia stron. Jest to jedyna kodeksowa regulacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta